5 pomysłów – Co jeść żeby wzmocnić umysł

1. Kawa i herbata

Herbata i kawa. Kofeina zawarta w porannej filiżance kawy lub herbaty może oferować coś więcej niż tylko krótkotrwałe pobudzenie koncentracji. W badaniu z 2014 roku opublikowanym w The Journal of Nutrition, uczestnicy z wyższym spożyciem kofeiny uzyskali lepsze wyniki w testach funkcji umysłowych. Według innych badań kofeina może również pomagać w utrwalaniu nowych wspomnień. Badacze z Johns Hopkins University poprosili uczestników o przestudiowanie serii obrazów, a następnie zażycie placebo lub 200-miligramowej tabletki kofeiny. Więcej osób z grupy zażywającej kofeinę było w stanie poprawnie zidentyfikować obrazki następnego dnia.

2. Warzywa

Tak jak mama zawsze ci mówiła: Jedz swoje warzywa. Ale unikalne dla diety MIND, naukowcy odkryli, że zielone liściaste, takie jak jarmuż, kolard, szpinak lub sałata były szczególnie wykazane, aby obniżyć ryzyko demencji i spadku poznawczego.

Zielenina jest pełna składników odżywczych związanych z lepszym zdrowiem mózgu, takich jak foliany, witamina E, karotenoidy i flawonoidy. Wykazano, że jedna porcja dziennie spowalnia starzenie się mózgu.

3. Orzechy

Orzechy mają dużo kalorii i tłuszczu, ale są bogate w rozpuszczalną w tłuszczach witaminę E, znaną ze swoich właściwości chroniących mózg.

4. Przyjmuj posiłki bezmięsne

Zdrowe dla mózgu odżywianie zachęca do ograniczonego spożywania mięsa (w idealnej diecie MIND czerwone mięso pojawia się mniej niż cztery razy w tygodniu). Fasola, soczewica i soja, które zawierają białko i błonnik, stanowią godny zamiennik. Zapewnią Ci sytość i są bogate w witaminy z grupy B, które są ważne dla zdrowia mózgu.

5. Jedz ryby raz w tygodniu

Ciągle zapominasz, jak nazywa się osoba, którą właśnie poznałeś? Dorośli w wieku 65 lat i starsi, którzy jedli ryby raz w tygodniu lub częściej, osiągali lepsze wyniki w testach pamięci i podchwytliwych grach liczbowych niż ci, którzy jedli owoce morza rzadziej.

Jeśli jednak ryby nie są Twoim ulubionym przysmakiem, mamy dobrą wiadomość: Badacze diety MIND nie znaleźli dowodów na to, że spożywanie ich częściej niż raz w tygodniu przynosi dodatkowe korzyści dla mózgu.